USZJK
Jakość Kształcenia na Uniwersytecie
Od roku 2008 w ówczesnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie działa Uczelniany System Zapewnienia Jakości Kształcenia (USZJK). W roku 2012 system został zmodyfikowany w związku z nowelizacją Ustawy - prawo o szkolnictwie wyższym i wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji. Wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia w Uczelni wprowadzono razem z wytycznymi do projektowania programów kształcenia na danym wydziale, kierunku studiów, poziomie i profilu kształcenia oraz zarządzeniami Rektora, dotyczącymi m.in. struktury i zadań USZJK.
W związku z wdrażaniem USZJK zostały powołane wydziałowe i kierunkowe komisje, pracujące od lutego 2012 roku nad unowocześnieniem programów kształcenia, w tym przede wszystkim nad opracowaniem efektów kształcenia dla wszystkich kierunków studiów prowadzonych w Uczelni. We wrześniu 2012 roku powołano nowe zespoły do spraw jakości kształcenia na kadencję 2012-2016 oraz sukcesywnie powoływano zespoły na kolejne okresy.
USZJK będzie funkcjonował w ustalonej strukturze i zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami do 29 lutego 2020 roku.
W drugiej połowie 2019, po roku działalności Uczelni jako Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, podjęto prace nad zmianą struktury Uczelni i analizą dotychczasowego Systemu Jakości Kształcenia. W działaniach tych uwzględniono wszelkie zapisy z Ustawy - prawo o szkolnictwie wyższym zwanej „Konstytucją dla Nauki" oraz zasad wprowadzenia Polskiej Ramy Kwalifikacji. Uwzględniono również nową strukturę Uniwersytetu. Od roku akademickiego 2019/2020 funkcjonuje bowiem na uczelni sześć wydziałów, które odpowiadają za dydaktykę, podczas gdy instytuty, katedry i zakłady koncentrują się na działalności badawczej. W związku z tym zespoły jakości kształcenia i osoby odpowiedzialne za monitorowanie jakości kształcenia otrzymały nowe zadania, zmienione jednak pod wpływem sugestii członków zespołów PKA.
Stan epidemiczny postawił przed USZJK nowe zadania, przede wszystkim ewaluację niemal powszechnego nauczania zdalnego. Dyskutowano nad doborem najbardziej skutecznych narzędzi do prowadzenia zajęć i weryfikacji efektów uczenia się oraz narzędzi do ewaluacji jakości kształcenia. Doświadczenia z semestru letniego 2019/2020 zostały wykorzystane w przygotowaniach do nowego roku akademickiego.
W październiku 2020 została przyjęta nowa struktura USZJK. Nieprzerwanie prowadzony jest przegląd zarządzeń mający na celu uproszczenie procedur i zwiększenia ich przejrzystości. Celem głównym podejmowanych przez USZJK działań jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia.
Struktura USZJK:
![]() |
Uczelniany System Zapewnienia Jakości Kształcenia (USZJK) w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie |